Kilakoltatás kontra megelőzés

 2011.12.04. 16:24

 Múlt héten láttam a híradóban egy kilakoltatás megakadályozásáról szóló riportot (http://www.rtlklub.hu/hirek/belfold/video/149489) amelyet utána a Házon kívül című műsorban hosszabban is lejátszottak. Rendkívüli módon felháborodtam, hogy ilyen széles körben mutatták be annak a módját, hogy gyakorlatilag megoldás nélkül, hogyan akadályoztak meg egy kilakoltatást, semmilyen megelőző módszer vagy tanács elhangzása nélkül. Az nem megoldás, hogy hőzöng, aki nem fizet, nem kér segítséget, hanem kicsődíti a tévét és politikusokat.

Sokat gondolkoztam megoldásokon és kicsit körbenéztem az interneten is ez ügyben. Az első dolog, ami eszembe jutott, hogy nagyon fontosnak tartom a struccpolitika elkerülését, magyarul az első lakbér/számla/hitel részlet elmaradásánál kezdjen segítséget kérni a bajbajutott. Nem szabad abba az álomba ringatnia magát, hogy majd megoldja, mert ha a későbbiekben sem változik semmi, akkorra a tartozás olyan összegűre nőhet, hogy elkerülhetetlenné válhat a kilakoltatás. Nem vagyok jártas banki dolgokban, de lakáshitel esetén gondolom a bankot azonnal meg kell keresni, tájékoztatni az élethelyzet változásáról. Nekik sem érdekük, hogy bedőljön egy hitel, felajánlhatnak futamidő hosszabbítást, konstrukció változtatást, haladékot stb. Bérlakás esetén pedig a vagyonkezelő a jelenlegi jövedelemhez igazítja a lakbér összegét. Felgyülemlett közüzemi tartozás esetén, sőt újabban banki lakáshitel esetén is a helyi önkormányzat családsegítő szolgálatánál adósságkezelési tanácsadást lehet igénybe venni, a szolgáltatóknál részletfizetést lehet kérni. Adósságkezelés esetén az önkormányzat vagy egy alapítvány kifizeti a tartozás egy részét, amennyiben az adós betartja a szerződésben foglaltakat. A családsegítő munkatársa tud felvilágosítást adni arról is, hogy kik lehetnek védett fogyasztók, akik több haladékot kapnak szolgáltatás kikapcsolása esetén.

Nyilván mindennek különböző feltételei vannak, de remélhetőleg az időben ébredők találnak megoldást a maguk problémájára és élethelyzetére. Egy reggeli műsorban jó tanácsokat kaphattunk arra vonatkozólag, hogy mi minden segíthet tartozás felgyülemlése esetén (http://www.rtlklub.hu/musorok/reggeli/videok/143155). Egy dolgot azonban nagyon másképp javasolnék: ne akkor keressük fel a családsegítő szolgálatot, amikor már kilakoltattak, mert akkor csak hajléktalan ellátásban történő elhelyezésben tudunk segíteni. A családsegítő szolgálat gyermekes családok részére tud támogató levelet írni családok átmeneti otthonában vagy anyaotthonban történő elhelyezésre például, ami sokkal olcsóbb, mint albérletet vagy akár önkormányzati bérlakást fizetni. Ez alatt a család tud előtakarékoskodni, akár kiadni banki hiteles otthonát. A családsegítő szolgálat, illetve az otthonok családgondozói tudnak segíteni álláskeresésben, így hosszabb távra megoldást találni a számlák rendezésére.

Remélem a jövőben minél kevesebb kilakoltatás fog történni és a média a (jó) megoldásokat fogja népszerűsíteni, hiszen nekik van akkora nézettségük/hallgatóságuk, hogy a bajba jutott emberekhez is eljusson a megfelelő stratégia.

Címkék: kilakoltatás kilakoltatás megelőzése

A bejegyzés trackback címe:

https://gyermekjoletiszolgalatban.blog.hu/api/trackback/id/tr663436626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása